سفارش تبلیغ
تبلیغات در پارسی بلاگ

کانون توحید (مسجد امیر المومنین زازران )شهرستان فلاورجان

پهپادهای بی نیاز از اینترنت کشاورزی را راحت می کنند

پهپادهای بی نیاز از اینترنت کشاورزی را راحت می کنند
باگر چه امروزه استفاده از پهپادها برای تصویربرداری هوایی متداول شده، اما این کار در نقاط دورافتاده که زیرساخت های ارتباطی مناسبی ندارند چندان ساده نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر، با پیشرفت فناوری کشاورزان در نقاط دوردست بدون دسترسی به رایانه های قدرتمند و شبکه های مخابراتی می توانند از فناوری های نوین برای تسهیل کشاورزی و ارتقای کیفیت محصولات برداشت شده استفاده کنند.

شرکت نرم افزاری DroneDeploy محصول تازه ای به نام Fieldscanner عرضه کرده که از حیف و میل شدن محصولات کشاورزی در حین کشت جلوگیری کرده و بهره وری در این زمینه را به حداکثر می رساند.

کاربران پهپادهای ساخت این شرکت می توانند برای اولین بار بدون نیاز به اتصال به اینترنت تصاویر هوایی پهپادهای در حال پرواز را با استفاده از آیفون و آی پد مشاهده کنند و از طریق لینک ارتباطی بی سیم محلی پهپادها را هدایت کرده و با آنها در ارتباط باشند.

مشاهده آنی تصاویر زمین های کشاورزی از بالا به کشاورزان برای اصلاح روش کاشت، داشت و برداشت کمک خواهد کرد. این کار از راه رفتن در زمین های کشاورزی برای مشاهده وضعیت زمین سریع تر، ارزان تر و مقرون به صرفه تر است.

برای این کار باید تنها یک برنامه بر روی گوشی یا تبلت نصب شود تا مشاهده تصاویر با کیفیت از زمین کشاورزی ممکن شود. این برنامه نرم افزاری با تحلیل تمامی داده های به دست آمده از عکس ها قادر به شناسایی مشکلاتی مانند گیاهان مرده ، زهکشی ضعیف، کمبود نیتروژن و ... است.

کشاورزان با استفاده از این اطلاعات می توانند نقاط دارای مشکل در زمین های کشاورزی را به سرعت مورد بررسی قرار دهند و با استفاده از کود یا روش های دیگر چالش های موجود را برطرف کنند. ارسال این تصاویر بر روی سرویس های کلود یا بر روی رایانه های دیگر هم در صورت دسترسی به اینترنت ممکن است.


4 مخاطره بزرگ پول مجازی/ استفادهکنندگان حمایت هیچ نهاد و سازمانی

 

مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی در گفت‌و‌گو با فارس خبر داد

4 مخاطره بزرگ پول مجازی/ استفاده‌کنندگان حمایت هیچ نهاد و سازمانی را ندارند

خبرگزاری فارس: 4 مخاطره بزرگ پول مجازی/ استفاده‌کنندگان حمایت هیچ نهاد و سازمانی را ندارند

مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی با اشاره به انواع پول‌های مجازی و کارکرد آنها، گفت: با توجه به اینکه پول مجازی نوعی پولی بی‌قاعده قلمداد می‌شود، توسعه آن با مخاطرات عدیده‌ای از منظر کسب و کار و مسائل فنی همراه است.

داود محمدبیگی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس درخصوص پول مجازی اظهارداشت: شاید بتوان نگرشی شبیه پول را داشت که نیازمند ورود بانک‌های مرکزی و اعمال مقررات و نظارت بر انتشار آن است که البته این موضوع با ماهیت این نوع پول متناقض است.

به گفته مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی پول مجازی را می‌توان به عنوان نمونه‌ای از پول الکترونیکی بی‌قاعده و مقررات‌گذاری نشده تعریف کرد که در میان اعضای جامعه مجازی منتشر شده و قابل استفاده است.

* وجود سه نوع پول مجازی

وی ادامه داد: پول مجازی ضمن‌ اینکه به وسیله توسعه‌دهندگان آن کنترل می‌شود، باتوجه به تعامل با اقتصاد و پول واقعی متداول، پول مجازی در سه نوع پول مجازی محصور، پول مجازی با جریان یکسویه و پول مجازی با جریان دوسویه تقسیم‌بندی می‌شود.

محمد بیگی با بیان اینکه پول مجازی محصور اساساً در بازی‌های اینترنتی مورد استفاده قرار گرفته و به پول درون بازی هم معروف است، گفت: این نوع از پول مجازی هیچ گونه تعاملی با بخش حقیقی اقتصاد نداشته و کاربران از طریق کسب امتیاز در بازی‌های رایانه‌ای این نوع پول را تحصیل کرده و در همین سیکل بسته مصرف و خرج می‌شود، مثال بارز این نوع پول، سکه‌های آمازون است.

وی درخصوص کاربرد پول مجازی جریان یکسویه اظهارداشت: این نوع پول که غالباً با جریان یک سویه به طرف داخل ایجاد می‌شود، با استفاده از پول واقعی با نرخ تبدیل خاص قابل خریداری است، اما قابلیت بازگشت به شکل اولیه خود را نخواهد داشت. در واقع بیت‌کوین نوعی مشخص از پول مجازی است که در این دسته قرار می‌گیرد.

مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی افزود: پول مجازی با جریان دوسویه، پول مجازی با استفاده از پول واقعی و با نرخ تبدیل خاص قابل خریداری بوده و مانده آن نیز قابل برگشت به پول واقعی خواهد بود.

* آمار دقیق و شفافی از پول مجازی در دست نیست

وی اضافه کرد:‌ با توجه به تعاریف باید،نشر و توسعه پول مجازی در کشور را مورد بررسی قرار داد،اما تاکنون آمار متقن و شفافی از استفاده پول مجازی در دسترس نیست.

* دیدگاه‌های متفاوت درباره پول

محمد بیگی با اشاره به مبانی اقتصادی نشر و توسعه پول مجازی، گفت: به طور خلاصه باتوجه به این که اساساً ریشه‌های تئوری پول مجازی به مکتب اتریش بازمی‌گردد و در آن مکتب اقدامات مداخله‌جویانه دولت و سایر نمایندگان وابسته به آن در سیستم‌های پولی رایج، به سبب ایجاد عدم تعادل شدید چرخه‌های تجاری و افزایش تورم مورد نکوهش قرار می‌گیرد و در حوزه تئوری پول نیز نقدی بر انحصار نشر پول وارد می‌کند، نشر و توسعه گسترده پول مجازی با ملاحظات بانک‌های مرکزی از حیث اثرگذاری بر کارایی سیاست‌های پولی همراه است.

وی تصریح کرد: از این رو، موضوع مطرح شده مورد توجه و بررسی بانک‌های مرکزی از جمله بانک مرکزی اروپا و بانک بین‌المللی تسویه قرار داشته و مطالعات گسترده‌ای در این زمینه انجام شده است.

مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که برای استفاده مناسب از پول مجازی به چه ساختارهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری نیاز است؟ گفت: اساساً بحث و بررسی زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در نشر و توسعه پول مجازی، چندان قابل ملاحظه نیست.

وی افزود: پیشرفت‌های به‌وجود آمده به‌واسطه معرفی فناوری اطلاعات، امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مناسبی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. به طور کلی این پول، از جمله پول‌های رمزینه یا رمزگذاری شده بوده، که مبتنی بر فناوری block chain است.

این مسئول بانک مرکزی اظهارداشت: بر این اساس آنچه در استفاده از پول مجازی با اهمیت قلمداد می‌شود، ورود به بحث مقرراتی نشر و توسعه پول مجازی است که در هر کشور بسته به نوع سیاست پولی، رویکرد‌های متفاوتی در برخورد با آن وضع شده‌است.

*اتخاذ رویکرد ممنوعیت یا محدودیت استفاده از پول مجازی در سطح بین‌الملل

وی ادامه داد: ممنوعیت و یا ایجاد محدودیت در استفاده از پول مجازی، از جمله رویکردهای متداول در برخورد با نشر گسترده پول‌های مجازی است که در سطح بین‌المللی مشاهده شده ‌است.  

* مخاطرات استفاده از پول مجازی

محمدبیگی در پاسخ به این سوال که آیا کاربرد این نوع فناوری موجب بروز خطراتی در عملیات بانکی کشورها می‌شود، گفت: با توجه به اینکه پول مجازی نوعی پولی بی‌قاعده قلمداد می‌شود، توسعه آن با مخاطرات عدیده‌ای از منظر کسب و کاری و فنی همراه است.

مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی مخاطرات پول مجازی را اینگونه توضیح داد: عدم رهگیری پرداخت‌های انجام شده با پول مجازی، برگشت ناپذیری پول واریز شده در صورت واریز اشتباه و یا در شرایط عدم دریافت کالا و خدمت، بروز نقص در الگوریتم رمزگذاری شده و یا رمزگشایی توسط هکرها، متضرر شدن سرمایه‌گذاران در این قبیل پول‌ها در صورت اعلام ممنوعیت مبادله آن توسط دولت‌‌ها و ... از جمله مخاطرات احتمالی مربوط به بهره‌گیری از پول مجازی خواهد بود که می‌تواند خریدار و استفاده کننده پول مجازی را تهدید کند.

وی افزود: چنانچه در زنجیره استفاده از پول مجازی بانک نیز به عنوان نهاد واسط نقش داشته باشد، تحمل مخاطرات مربوط به خسران سرمایه و ریسک حسن شهرت قطعی است. ذکر این نکته ضروری است که ماهیت و ذات پول‌های مجازی با مقررات و ساختارهای پول‌های قاعده‌مند سنخیت ندارد.

محمد بیگی تصریح کرد: بنابراین چنانچه بانک‌های مرکزی در برخورد با پول مجازی، رفتار مشابه با پول‌های فیزیکی را در پیش گیرند، پول مجازی ماهیت خود را از دست خواهد داد. همین موضوع به اعتقاد بنده چالش اصلی بانک‌های مرکزی در برخورد با این پدیده جدید است.

* تلاش بانک مرکزی برای تدوین قوانین مربوط به پول مجازی

مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی در پاسخ به این پرسش که آیا بانک مرکزی ایران قوانینی برای استفاده از پول مجازی در دست تدوین دارد، گفت:‌ بکارگیری پول مجازی همواره مورد ملاحظه بانک‌های مرکزی بوده‌است و در سنوات اخیر در سطح بین‌الملل شاهد تلاش‌هایی در راستایی شناسایی مخاطرات ذاتی و مترتب از بکارگیری آن بوده‌ایم.

وی اضافه کرد: در ایران هم تلاش لازم از طریق هماهنگی بین دستگاهی و فراسازمانی به منظور تدوین مقررات مربوطه تدبیر شده است.

* دو دیدگاه متفاوت درباره پول مجازی

محمد بیگی تصریح کرد: در خصوص پول‌های مجازی دو تفکر و دیدگاه وجود دارد. از نگاه سرمایه‌ای، می‌توان پول مجازی را صرفاً یک دارایی تلقی کرد که در برخی معاملات می‌توان از آن به عنوان ابزار انتقال ارزش نیز استفاده کرد. در این تئوری شاید دغدغه و نگرانی بانک‌های مرکزی به حداقل برسد و موضوع مورد توجه بازارهای سرمایه و نهادهای ناظر بر این بازارها و سازمان‌های متولی اخذ درآمدهای مالیاتی خواهد بود.

این مسئول بانک مرکزی تصریح کرد: در نگاه دیگر می‌توان نگرشی شبیه پول را به این پدیده داشت که نیازمند ورود بانک های مرکزی و اعمال مقررات و نظارت بر انتشار آن است که همانطور که قبلا گفته شد این موضوع با ماهیت این نوع پول متناقض است.

*استفاده کنندگان از پول مجازی حمایت هیچ نهاد و سازمانی را ندارند

وی با بیان اینکه در حال حاضر در کشور ما همانند بسیاری از کشورهای دنیا نهادهای ذیربط صرفاً به رصد و بررسی ابعاد این پدیده و روش های برخورد با آن می پردازند، گفت: بر این اساس شهروندانی که به سراغ این پول‌ها می‌روند باید بدانند حمایت هیج نهاد یا سازمانی را ندارند و ریسک ورود به این عرصه بسیار قابل توجه است.   

به گزارش فارس، پیش از این معاون تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به دغدغه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، مجلس شورای اسلامی و نیروی انتظامی برای ساماندهی پدیده پول مجازی، از تهیه طرحی در این زمینه خبر داده و گفته بود: با توجه به گردش بدون نظارت پول مجازی لازم است سیاستی برای مواجهه با این پدیده جدید اتخاذ شود.

در همین باره یک تحلیلگر آمریکایی در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌های داخلی پیش‌بینی کرده بود که در سال‌های آینده چند صد میلیون یا چند میلیارد دلار بیتکوین و آلتکوین (نوعی از پول مجازی) وارد اقتصاد ایران شود. این به خودی خود می‌تواند تاثیرات بسیار مثبتی برای بنگاه های اقتصادی داشته باشد و فرصت های شغلی فراوانی را در کل کشور ایجاد کند.

انتهای پیام/م


نشانههایی برای آسیب کبدی

یکی از عملکردهای اصلی کبد سم زدایی و کمک به خروج مواد سمی از بدن است. اگر عملکرد سم زدایی کبد با اختلال مواجه شود، پدیدار شدن برخی مشکلات از جمله تغییرات ناگهانی در گوارش و سوخت و ساز جای شگفتی ندارد.

نرخ ابتلا به بیماری های کبدی طی سال های گذشته روند رو به رشدی را دنبال کرده است. بنابر آمار و ارقام ارائه شده توسط موسسات و سازمان شناخته شده، بیماری های کبدی یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در نقاط مختلف جهان محسوب می شوند.

آشنایی با نشانه‌های کبد آسیب دیده

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از "پاور آو پازیتیویتی"، عملکرد درست کبد برای سلامت انسان حیاتی است. از جمله وظایف کبد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پاکسازی خون از طریق سوخت و ساز الکل، داروها (تجویزی و غیر تجویزی)، و خنثی سازی مواد سمی.

تولید پروتئین های ضروری، از جمله آنهایی که از لخته شدن خون جلوگیری می کنند، مسیرهای انتقال و تحویل مواد مغذی در خون را باز می کنند، و پروتئین هایی که عفونت را دفع می کنند.

تولید کلسترول و تبدیل آن به مواد ضروری مورد استفاده بدن انسان.

تنظیم تامین انرژی از طریق تولید، ذخیره و تحویل گلوکز به بدن و مغز.

تنظیم تعادل هورمون ها، از جمله آنهایی که از غدد آدرنال و تیروئید ترشح می شوند.

دلایل بالقوه آسیب کبد متعدد هستند و شامل وراثت (به عنوان مثال، استعداد ژنتیکی)، بیماری های کبدی بلند مدت (به عنوان مثال، سیروز کبدی)، و مواجهه بلند مدت با مواد سمی می شوند.

درک و شناسایی نشانه های بالقوه آسیب کبد به منظور حفظ سلامت و تندرستی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

خستگی

مطالات مختلف نشان داده اند که خستگی مزمن و تخلیه انرژی از نشانه های شایع آسیب کبدی محسوب می شوند. متخصصان پزشکی بر این باورند که خستگی مرتبط با کبد و فرسودگی یک محصول جانبی تغییرات عصبی‌شیمیایی در مغز و عدم تعادل های هورمونی است.

تشدید احساس خستگی و فرسودگی می تواند در نتیجه سطوح افزایش یافته محصولات جانبی سمی در خون شکل بگیرد زیرا کبدی که از عملکرد درست بی بهره است قادر به نابودی آنها نیست.

پوست خشک یا تحریک شده

پوست تحریک شده و خارش‌دار که به نظر شرایطی پایدار می رسد، یکی دیگر از نشانه های بالقوه آسیب کبدی است. پوست بدن ما از طریق انتقال مایعات در سراسر بدن نیازمند رطوبت است. هنگامی که این مایعات به اندازه کافی تامین نمی شوند، تغییر ظاهر پوست چندان غیر معمول نخواهد بود. این شرایط می تواند قرمزی دست ها یا پاها، زرد شدن غشاهای مخاطی یا پدیدار شدن لکه های غیر قابل توضیح در مناطق مشخصی از بدن را شامل شود.

درد شکم

اگر کبد آسیب دیده باشد، احساس درد در اطراف ناحیه شکم نشانه ای شایع است. بیماران این درد را اغلب تیر کشنده یا ضربان‌دار توصیف می کنند و این نشانه ای است که بهبودی آن تنها از طریق درمان منبع مشکل ممکن می شود.

استفاده طولانی مدت از برخی انواع داروهای تجویزی یا داروهای بی نیاز از نسخه پزشک می تواند به آسیب کبدی بلند مدت منجر شود.

تهوع یا استفراغ

همان گونه که پیش‌تر نیز اشاره شد، یکی از عملکردهای اصلی کبد سم زدایی و کمک به خروج مواد سمی از بدن است. اگر عملکرد سم زدایی کبد با اختلال مواجه شود، پدیدار شدن برخی مشکلات از جمله تغییرات ناگهانی در گوارش و سوخت و ساز جای شگفتی ندارد.

کبد اندام بزرگی در دستگاه گوارش انسان محسوب می شود و از این رو، هر گونه بیماری مرتبط با آن می تواند به مشکلات گوارشی منجر شود. تهوع و استفراغ مکرر به واسطه تجمع سمومی شکل می گیرد که کبد توانایی از بین بردن آنها را ندارد.

کبودی

یکی از مهم‌ترین وظایف کبد کمک به تولید آنزیم های پروتئینی ضروری است. یک دسته از آنزیم های پروتئینی به جلوگیری از لخته شدن خون کمک می کنند. هنگامی که این مکانیسم انعقاد خون دچار اختلال می شود بروز تغییراتی در ظاهر پوست شایع است. هنگامی که کبد تولید پروتئین های ضروری برای لخته شدن خون را کند یا متوقف می کند، انسان به راحتی با کبدی یا خونریزی مواجه خواهد شد.

تورم شکم

بنابر گزارش کلینیک مایو، آسیب کبدی جریان عادی خون به اندام ها را مختل می کند که فشار در رگ های اطراف را افزایش می دهد. از جمله این رگ ها آنهایی هستند که مسئولیت انتقال خون از طحال و روده به کبد را بر عهده دارند. اختلال در این فرآیند موجب افزایش شدید فشار خون می شود که این شرایط به نام پرفشاری ورید باب شناخته می شود.

پر فشاری ورید باب موجب تجمع مایع در اطراف شکم می شود و این شرایط به نام آسیت یا آب آوردگی شکم شناخته می شود. آسیت ممکن است در نتیجه ناتوانی کبد برای تولید پروتئین های خونی نیز شکل بگیرد.

بیماری زردی

مشکلات کبدی می تواننند موجب تغییر رنگ چشم ها و پوست شوند. این تغییر رنگ به دلیل تجمع رنگدانه صفراوی به نام بیلی‌روبین شکل می گیرد.

رنگ زرد پوست یا چشم ها به نام بیماری زردی یا یرقان شناخته می شود. جدا از تغییر ظاهر چشم، بیماری زردی می تواند موجب نشانه های دیگری از جمله تیره شدن ادرار، خارش در تمام بدن، و اختلال شناختی شود.

خبر خوب این است که در صورت درمان درست، کبد اندامی بسیار انعطاف پذیر و با قابلیت سازگاری بالا محسوب می شود و اغلب قادر به بهبودی خود است. زیر نظر پزشک، بیشتر بیماری های مرتبط با کبد روند درمان را به خوبی طی می کنند.


مراقب این بیماریچشمی شایع در ایران باشید

مراقب این بیماری‌چشمی شایع در ایران باشید

ایسنا نوشت: یک عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: اگر فردی 45 ساله است و به قوز قرنیه از نوع خفیف مبتلا باشد چندان نگران کننده نیست، اما بروز قوز قرنیه در یک نوجوان 13 ساله نگران کنند است.

علیرضا پیمان با بیان اینکه قوز قرنیه در منطقه ایران شایع است، اظهار کرد: این بیماری در سنین حدود 10 سالگی به تدریج شروع و در نوجوانی پیشرفت می‌کند و در سنین بزرگ‌سالی شدت بیشتری می‌یابد.

وی گفت: قوز قرنیه منجر به ضعیف بینایی و ایجاد آستیگمات نامنظم چشم می‌شود. آستیگمات نامنظمی که قوز قرنیه ایجاد می‌کند در ابتدا با عینک قابل اصلاح است اما در صورت تشدید بیماری، با عینک قابل اصلاح نیست باید از لنز تماسی سخت استفاده شود؛ در غیر این صورت از جراحی و در نهایت ممکن است که نیاز به پیوند قرنیه باشد.

این فلوشیب قرنیه با اشاره به اینکه علت اصلی ابتلا به قوز قرنیه مشخص نیست اما جنبه ژنتیکی دارد، اضافه کرد: احتمال ابتلای افرادی که حساسیت فصلی شدید چشمی دارند و یا در تابستان خارش چشم شدید پیدا می‌کنند، به قوز قرنیه بیشتر است.

پیمان گفت: فراوانی ابتلا به این بیماری در هر دو جنس یکسان است و تفاوت چندانی ندارد. قوز قرنیه انواع مختلفی دارد و برخی تا پایان عمر متوجه این بیماری نمی‌شوند و مشکلی به لحاظ بینایی ندارند. اگر فردی 45 ساله است و به قوز قرنیه از نوع خفیف مبتلا باشد چندان نگران کننده نیست، اما بروز قوز قرنیه در یک نوجوان 13 ساله نگران کنند است زیرا این بیماری پیشرفت می‌کند.

وی گفت: اگر قوز قرنیه در حالت پیشرفت باشد ولی فرد نیازی به پیوند قرنیه نداشته باشد از کراس لینک (ایجاد پیوندهای متقاطع) برای درمان قوز قرنیه استفاده می‌شود. این روش از پیشرفت بیماری جلوگیری می‌کند. البته در این روش دو الی سه ماه دید کاهش پیدا می کند و روند پیشرفت بیماری متوقف می‌شود. قوز قرنیه در هر مرحله‌ای قابل درمان است اما در مراحل پیشرفته‌تر درمان آن سخت‌تر است.